22-26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża 2020

Jak co roku zachęcamy uczniów pełnoletnich naszej szkoły w dobrym stanie zdrowia do oddawania krwi.  W tym roku apelujemy również o oddawanie osocza jeżeli ktoś został uznany za ozdrowieńca.

Możecie uratować komuś życie!!!

22 listopada, rozpoczęły się Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, które zostały ustanowione już w 1972 roku. Ich celem jest wyrażenie uznania wobec honorowych dawców krwi.

Mimo ogromnego postępu w medycynie krwi wciąż nie da się niczym zastąpić. Bez niej najcięższe operacje nie byłyby możliwe. Krew to życie.  Dawcą krwi mogą zostać osoby, które ukończyły 18 lat, ale nie przekroczyły 65 roku życia i które ważą co najmniej 50 kilogramów. Ważny jest oczywiście dobry stan zdrowia. Lista chorób, która dyskwalifikuje potencjalnych dawców jest dość długa, to m.in. poważne choroby układu krążenia, układu nerwowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby układu oddechowego, pokarmowego czy choroby zakaźne.

W dobie pandemii  Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całym kraju zachęcają by osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 oddawały osocze. Dzięki zawartych w nim przeciwciałom można skuteczniej walczyć z koronawirusem. Osocze mogą oddawać ci, u których upłynął okres przynajmniej 28 dni od ustąpienia objawów koronawirusa, bądź okres 18 dni od zakończenia izolacji. Warto zaznaczyć, że wykorzystanie osocza ozdrowieńców jest jedną z bardziej obiecujących metod leczenia  pacjentów z COVID19.

Jak co roku zachęcamy uczniów pełnoletnich naszej szkoły w dobrym stanie zdrowia do oddawania krwi.  W tym roku apelujemy również o oddawanie osocza jeżeli ktoś został uznany za ozdrowieńca. Możecie uratować komuś życie!!

Przypominamy że Regionalne Centrum Krwiodawstwa  i Krwiolecznictwa  znajduje się w Nowym Sączu przy ulicy Kazimierza Wielkiego 9A.

Szkolne koło PCK